بلوغ مالی موضوع مهمی است.
بالغ کسی است که در زندگی به یک فردیت رسیده و مسئولیت زندگی خود را به دست گرفته است.

بلوغ مالی اشاره به این حقیقت دارد که انسان باید برای گذران زندگی روی پای خودش بایستد. البته با شنیدن این عبارت اکثر افراد احساس می‌کنند منظور از بلوغ مالی، استقلال مالی است و اینکه فرد دیگر محتاج والدینش نباشد؛ اما بلوغ مالی مفهوم گسترده‌تری از این تعریف را دارد.

 

مسن‌تر یا بزرگ‌تر؟

انسان‌ها مسن‌تر می‌شوند اما الزاما بزرگ‌تر نمی‌شوند. بسیاری از افراد از چتر حمایتی پدر و مادر خارج می‌شوند و به چتر حمایتی یک شرکت یا دولت پناه می‌برند.

بسیاری از افراد انتظار دارند که کسی دیگر مراقب آنها باشد. به همین دلیل آنها به دنبال امنیت شغلی یا حمایت‌های دولتی هستند.

عده زیادی از مردم زندگی خود را صرف تضمین گرفتن می‌کنند و یک عمر از ریسک کردن و بزرگ شدن اجتناب می‌کنند. آنها مدام به دنبال یک والد جایگزین هستند که مراقبشان باشد.

 

بزرگ شو!

رابرت کیوساکی از زبان پدر پولدار خود می‌گفت: «بزرگ شدن یعنی هرچه بزرگ‌تر می‌شویم کارها را به شیوه متفاوتی انجام دهیم»

ادامه کارهای قبلی مانع از پیشرفت ذهنی و عاطفی می‌شود. دنیا در حال تغییر است و به طرز پیچیده‌تری رشد می‌کند. ما هم باید همینطور باشیم.

بزرگ شدن یعنی اینکه شما کمتر و کمتر متکی به دیگران باشید و بیشتر و بیشتر بتوانید از خودتان محافظت کنید و نیازهای خود و اطرافیانتان را برطرف کنید.

به نظر من بزرگ شدن یک فرآیند مادام العمر است. فرآیندی که بسیاری از مردم از آن اجتناب می‌کنند و به دنبال امنیت شغلی و امنیت مالی ایجاد شده توسط دیگری هستند. کسی غیر از خودشان.

 

تامین اجتماعی

افراد خیلی زیادی را می‌شناسم که قادر نیستند بدون تامین اجتماعی به بقای خود ادامه دهند. کسانی را می‌شناسم که هنوز به سن و سالی نرسیده‌اند که از تامین اجتماعی مستمری بگیرند با این حال برای آینده خود روی تامین اجتماعی و بیمه پزشکی سالمندان حساب می‌کنند.

شبکه‌های حمایتی دولتی در عصر صنعتی و تنها به عنوان شبکه‌های حمایتی برای افراد خیلی نیازمند ایجاد شدند. امروز متاسفانه بسیاری از مردم حتی افرادی با تحصیلات عالی و حقوق‌های بالا همچنان چشم به حمایت دولت می‌دوزند.

ما اکنون در عصر اطلاعات هستیم و زمان آن رسیده که به عنوان یک فرهنگ شروع به بزرگ شدن کنیم و به بلوغ مالی برسیم. شبکه‌های حمایتی و برنامه‌های اجتماعی دولت را به کسانی واگذار کنید که واقعا به آنها نیاز دارند.

 

ثروتمند و ایمن

بلوغ مالی یعنی اینکه بخواهید بیشتر و بیشتر مسئول خودتان، عملکردهایتان، ادامه تحصیل‌تان و عقل و درایتتان باشید.

اگر می‌خواهید در آینده ثروتمند و ایمن باشید، باید بدانید که بازارها صعود و سقوط دارند و هیچ کس وجود ندارد که از شما حمایت کند.

هر قدر سریع‌تر به بلوغ پولی برسیم بهتر می‌توانیم با عقلانیت بیشتری با آینده روبرو شویم.

در عصر اطلاعات اغلب نیاز داریم که بزر‌گ‌تر شویم و از ایده‌های مربوط به عصر صنعتی قدیمی دور شویم. مهمترین ایده عصر صنعتی این است که انتظار داریم فرد دیگری مسئول امنیت شغلی و امنیت مالی ما باشد.

2 دیدگاه در ”بلوغ مالی مهمتر از استقلال مالی

  1. سلام
    کتابش رو خوندم . خب خیلی هم عالیه . اون چهار وجهی هایی که ترسیم کرده عالیه. اما باید از پیش دبستانی شروع کنیم به آموزش دادن که یاد بگیرن به سمت راست اون چهار وجهی حرکت کنن. وگرنه از من و امثال من که پنجاه ساله هستم و آهی هم در بساط ندارم و کلی وام و قرض و پس اندازی ندارم سودی نداره.اغلب در دام سمت چپ این چهار وجهی افتادیم . البته نمیدونم شاید کیوساکی یه سرمایه اولیه برای کارآفرینی داشته . الله اعلم. اما در کل کتاب مفیدیه .

    1. سلام به شما.
      کاملا با نظر شما موافقیم که باید از سنین کم روی این مهارت ها کار شود. اما برای حرکت به سمت چپ این چهاروجهی هیچ وقت دیر نیست. همین الان فکر کنید، تصمیم بگیرید و حرکت کنید. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X