چگونه اتخاذ سیاست تافته جدا بافته شما را ثروتمند می‌کند؟

پسر کوچکی وارد مغازه‌ای شد، جعبه نوشابه را به سمت تلفن هل داد. بر روی جعبه رفت تا دستش به دکمه‌های تلفن برسد و شروع کرد به گرفتن شماره. مغازه‌دار متوجه پسر بود و به مکالماتش گوش می‌داد.
پسرک پرسید: «خانم، می‌توانم خواهش کنم کوتاه کردن چمن‌های حیاط خانه‌تان را به من بسپارید؟»
زن پاسخ داد: «کسی هست که این کار را برایم انجام می‌دهد.»
پسرک گفت: «خانم، من این کار را با نصف قیمتی که به او می‌دهید انجام خواهم داد.» …
زن در جوابش گفت که از کار این فرد کاملا راضی است.
پسرک بیشتر اصرار کرد و پیشنهاد داد: «خانم، من پیاده‌رو و جدول جلوی خانه را هم برایتان جارو می‌کنم. در این صورت شما در یکشنبه زیباترین چمن را در کل شهر خواهید داشت.» مجددا زن پاسخش منفی بود.
پسرک در حالی که لبخندی بر لب داشت، گوشی را گذاشت. مغازه‌دار که به صحبت‌های او گوش داده بود به سمتش رفت و گفت: «پسر …، از رفتارت خوشم آمد؛ به خاطر اینکه روحیه خاص و خوبی داری دوست دارم کاری به تو بدهم.»
پسر جوان جواب داد: «نه ممنون، من فقط داشتم عملکردم را می‌سنجیدم. من همان کسی هستم که برای این خانم کار می‌کند.»

این داستان پاسخی به سوال تاریخی باباطاهر عریان است که:
اگر دستم رسد بر چرخ گردون
از او پرسم که این چونست و آن چون
یکی را داده‌ای صد گونه نعمت
یکی را قرص جو آلوده در خون

قانون ۸۰/۲۰
بر اساس قانون ۸۰/۲۰، هشتاد درصد ثروت جوامع در اختیار بیست درصد اقلیت مشمول آن قرار دارد و بیست درصد ثروت باقی‌مانده بین هشتاد درصد جمعیت تقسیم می‌شود. این نابرابری همیشه مایه انتقاد و پرسشگری بوده است. اما همیشه عدم عدالت اجتماعی این عدم توازن در توزیع ثروت را توجیه نمی‌کند. بیست درصد طبقه مرفه چه کسانی هستند و چگونه توانسته‌اند به این جایگاه دست یابند؟ سئوال مهم‌تر این خواهد بود که آیا شما هم می‌خواهید جزو بالاترین طبقات درآمدی جامعه قرار بگیرید؟ اگر جوابتان مثبت است و به ثروت‌آفرینی می‌اندیشید باید متوجه شوید که راز رسیدن به راس هرم ثروت چیست و فوق ثروتمندان چگونه توانسته‌اند به این شرایط دست یابند.
از فساد اقتصاد و مقولاتی چون رانت‌خواری و سوء استفاده از وابستگی به منابع قدرت سیاسی بگذریم بخش قابل توجهی از اقلیت ۲۰ درصدی، کارآفرینان و ماجراجویان بزرگ اقتصادی هستند که عمدتا با دستان خالی و از نقطه صفر، سفر طولانی مدت برای رسیدن به کمال مالی را آغاز کرده‌اند. آن‌ها موقعیت قابل توجه اقتصادی خود را از رهگذر ارائه خدمات و کالاهای کیفی، خلاقیت فردی، خارج شدن از منطقه امن زندگی، ریسک‌پذیری و تلاش و استقامت شبانه‌روزی چند ساله بدست آورده‌اند.

منم که شهره شهرم به عشق ورزیدن
در هر حرفه و تجارتی هشتاد درصد درآمدها، مشتریان و سفارش‌ها نصیب بیست درصد می‌شود و اکثریت باید بر سر بیست درصد باقی‌مانده مبارزه کنند. اما این هشتاد درصد چه کسانی هستند و از چه ویژگی‌هایی برخوردارند که آن‌ها را دارای چنین موقعیت ممتازی کرده است؟
کسانی که در راس هرم قرار می‌گیرند، دارای بالاترین تجربه، مهارت، اطلاعات و دانش تخصصی در زمینه شغلی و حرفه‌ای خویش هستند. اصولا تمام حرفه‌ها اقدام به ارائه خدمات یا کالاها می‌کنند. افراد ثروتمند کسانی هستند که بعلت کیفیت بالای خدمات و محصولات خود از مزیت رقابتی بی‌بدیلی نسبت به رقبای خود برخوردارند.
بازار همیشه به بالاترین کیفیت‌ها اقبال نشان می‌دهد. تمایز کیفی یکی از مهم‌ترین عواملی است که افراد را در صدر مجموعه شغلی که در آن فعال هستند قرار می‌دهد.

آیا آنان که می‌دانند با آنان که نمی‌دانند برابرند؟
مهارت و اطلاعات دو جزء اساسی است که منجر به تولید کالا و عرضه خدمات می‌شود. ابرثروتمندان بهترین‌های حوزه کسب و کار خود هستند. آن‌ها دارای بالاترین تخصص، مهارت و دانش می‌باشند.
اگر شما متوسط باشید یعنی کالا و خدمات معمولی ارائه دهید، بازار با شما معمولی برخورد می‌کند. در نتیجه درآمدهای شما نیز معمولی خواهد بود. نباید انتظار داشته باشید بیشتر از لیاقت (سطح مهارت و اطلاعات) خود پاداش دریافت کنید. زندگی معمولی نتیجه معمولی بودن سطح مهارت‌های شغلی است. این کم نظیر و بی‌نظیر بودن است که شما را تافته جدا بافته می‌کند. جدا‌بافتگی تمایز شما را از دیگران تضمین می‌کند و باعث می‌شود بجای اینکه همیشه در بازار کسب و کار بدنبال پیشنهاد دادن به این و آن باشید، به شما پیشنهاد بدهند و در عوض جست و جو کردن، به جستجوی شما برآیند.
گاو پیشانی سفید اشاره به شخص بسیار مشهور و متمایز از دیگران دارد. تمایز یا انگشت‌نما شدن در اینکه شما عادی نیستید بلکه فوق‌العاده‌اید راز موفقیت و کامیابی در زندگی است.

قانون بزرگ پول
پولی که در زندگی شما جاری می‌شود رابطه مستقیمی با میزان بی‌بدیل بودن یا سختی جایگزینی شما دارد. به این معنی که هرچه تعداد کسانی که کار شما را با کیفیت مشابه انجام می‌دهند کمتر باشد ارزش شما بیشتر می‌شود و در مقابل هرچه تعداد کسانی که مانند شما هستند بیشتر یافت شوند ازارزش شغلی و اقتصادی شما کاسته می‌شود.
به خود بنگرید و خود را در معرض این پرسش‌ها قرار دهید که:
در حوزه کاریتان چند نفر مانند شما وجود دارند؟ آیا شما فرد بی‌همتائی هستید؟ اگر همین امروز تصمیم به استعفا بگیرید چقدر طول می‌کشد تا یکی مانند شما جایگزینتان گردد؟ خدمات و کالاهای تولیدی توسط شما چقدر از نظر کیفیت متمایز و نادر است؟
هرچه شما معمولی‌تر باشید رقبای بیشتری دارید که باید با آن‌ها مبارزه کنید و برعکس هرچه بیشتر رشد کنید و به اقلیت کم نظیر بپیوندید، فرصت‌های بیشتر شغلی و رقبای کمتری خواهید داشت. بهترین‌ها نصیب برترین‌ها می‌شود.

دستورالعمل‌های تبدیل شدن به گاو پیشانی سفید
۱- خودتان را باور کنید و افکار بزرگ در سر بپرورانید؛ برای قرار گرفتن در زمره بهترین‌ها ابتدا باور کنید و بپذیرید که لیاقت و توانائی بهترین شدن‌ها را دارید.
۲- یک حوزه شغلی، کسب و کار و مهارت را تعیین کنید و تصمیم بگیرید در آن حوزه جزو سرآمدان و نخبگان آن باشید.
۳- دید دراز مدت داشته باشید؛ از امروز شروع به طراحی و اجرای یک برنامه دراز مدت چند ساله نمائید. باید رنج‌های آنی را قربانی گنج‌های آتی کنید. چند سال تلاش و آموزش مستدام لازم است تا به خبره‌گی و استادی در رشته خود برسید. یک پزشک برای متخصص شدن چند سال در دانشگاه‌های پزشکی باید عمر خود را صرف کند؟
۴- خود را متعهد به یادگیری مادام‌العمر کنید. بهترین ماندن سخت‌تر از بهترین شدن است. در عصری زندگی می‌کنیم که شاید بزرگترین خصوصیت آن رشد پر شتاب دانش و تحولات تکنولوژیک است. از سرنوشت دایناسورها باید عبرت گرفت. آنان که نتوانند هم‌پای زمانه رشد کنند و مرتب در حال بروزرسانی مهارت‌ها و اطلاعات خود نباشند فسیل خواهند شد.

به طور خلاصه
تمایز یا تافته جدا بافته بودن رمز ماندگاری در دنیای کسب و کار و موفقیت مالی است. بهترین راهبرد برای متمایز و دیده شدن ارئه کار کیفی و منحصر به‌فرد است. برای رسیدن به این هدف نیز باید به یادگیری و رشد مادام‌العمر متعهد باشید. روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید و در حوزه کاری خود به بالاترین سطح تجربه، مهارت و دانش تخصصی دست یابید. بهترین‌ها نصیب برترین‌ها می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X