ترس و تنبلی در زندگی

در این مقاله به دو دشمن جدی رویا‌ها و زندگی کیفی اشاره می‌شود. توضیح داده می‌شود که ترس و تنبلی چگونه شمارا به قهقرا می‌برد. اگر می‌خواهید به شکوفایی فردی و زندگی غنی برسید این دو دشمن را بشناسید.

 

دو دشمن بزرگ

بعد از سال ها تحقیق و تامل به این نتیجه رسیده‌ام که دو دشمن خونی کیفیت زندگی و اهداف بزرگ ما را نشانه گرفته‌اند.
اگر به دنبال کسب بالاترین درجات آرامش و رضایت زندگی و غنی‌سازی زندگی خود هستید اگر می‌خواهید در کسب‌وکار خود موفق شوید باید این دو دشمن را بشناسید و با آن‌ها مقابله کنید.

دو دشمن بزرگ خوشبختی و موفقیت عبارت‌اند از:
۱-ترس
۲-تنبلی

ترس و تنبلی از این جنبه مسبب بدبختی می‌شوند که ما را دچار رکود و سکون می‌کنند. همه بر این نظر متفق‌اند که تلاش و تکاپو ریشه و بنیاد موفقیت را تشکیل می‌دهد.

 

از تو حرکت!

هیچ دستاوردی بدون تلاش به دست نمی‌آید. هیچ برکتی بدون حرکت خلق نمی‌شود و هیچ گنجی بدون تحمل رنج حاصل نمی‌شود. مهم‌ترین خصیصه ترس و تنبلی این است که دست‌وپای انسان را می‌بندد و او را از حرکت و ماجراجویی بازمی‌دارد.

 

الف: ترس

ترس دو نوع است. ترس مثبت و ترس منفی. ترس مثبت همان احتیاطی است که انسان باید داشت باشد تا بی‌حساب‌وکتاب دست به اقدام نزند. گاه سر نترس داشتن، نشانه حماقت است تا شجاعت.

در این مقاله ما با این نوع ترس کاری نداریم. ترس موردنقد، «ترس منفی» است. ترسی که باعث می‌شود انسان سر جایش خشکش بزند و قدم از قدم برندارد.

ترس بزرگ‌ترین چوبی است که لای چرخ زندگی شما قرار می‌گیرد.

ترس باعث می‌شود امروز و فردا کنید و برای حفظ داشته‌ها و احساس امنیت دست از تعقیب رویاهای بزرگ زندگی‌تان و ایجاد تغییرات مثبت بکشید.

 

اقدام درمانی

ترس ایجاد سو تفاهم می‌کند. ترس در ادارک ما اختلال ایجاد می‌کند.

شکسپیر در این زمینه می‌گوید:
و در آن شب که ترس بر ما مستولی شده باشد چه آسان است پنداشتن یک بوته بجای خرس.

پادزهر ترس اقدام است. ترس‌های واهی حبابی هستند که با پیشروی ما ترکیده می‌شوند. وقتی قدمی برمی‌داریم متوجه می‌شویم تمام چیزهایی که دل ما را خالی می‌کردند بی‌اساس و غیرواقعی بودند. عمل‌گرایی نوشداروی نگرانی‌ها و اضطراب‌هاست.

 

ب: تنبلی

سستی و کاهلی دومین قاتل آرزوهاست. تنبلی باعث می‌شود ما امروز فردا بکنیم و درنهایت ممکن است هرگز قدمی برای تحقق خواسته‌هایمان برنداریم.

تنبلی باعث می‌شود اگر هم شروع کردیم به‌سادگی دست از تلاش برداریم.
برندگان زندگی تا رسیدن به مقصد دست از طلب برنمی‌دارند

دست از طلب ندارم تا کام دل برآید

درحالی‌که افراد ناموفق به‌راحتی تسلیم می‌شوند. فرض کنید هنگام روشن کردن اتومبیل شخصی‌تان، هم‌زمان پایتان را روی پدال ترمز و گاز قرار دهید. چه اتفاقی می‌افتد؟ اتومبیل از جایش تکان نمی‌خورد. تنبلی در جاده زندگی با ما چنین می‌کند.

 

کنترل تنبلی

برای تبدیل‌شدن به یک انسان باانگیزه و غبله بر تنبلی باید دلیل انتخاب اهداف و برنامه‌های خود را بنویسید وبر آن‌ها تمرکز داشته باشید. باید بدانید چرا می‌خواهید تغییرات موردنظرتان را ایجاد کنید.
بنویسید اگر به اهداف خود برسید چه شادی‌ها و لذت‌هایی را تجربه خواهید کرد و در صورت ادامه دادن به رویه تنبلی چه جهنمی در انتظار شما خواهد بود. معایب تنبلی و مزایای ایجاد انگیزه را بنویسید و هرروز آن‌ها را مرور کنید.

این تکنیک قدرتمند ترس‌های شمارا زایل می‌کند و از طرف دیگر شمارا تبدیل به یک فرد متعهد و بااراده می‌کند.
موفقیت در انتظار شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X