خواندن این متن به‌صورت تقریبی “۰۹:’۰۴ طول می‌کشد.

بر اساس آخرین بررسی‌ها، اعلام شد که مجموع سرمایه گیتس تا نوامبر سال ۲۰۱۳ میلادی ۷۶ میلیارد دلار بوده است. به‌همین‌خاطر بزرگ‌ترین داستان‌ها و افسانه‌ها درباره‌ی ثروت وی ساخته شده است.
در بخشی از این داستان‌ها گفته می‌شود که اگر «بیل گیتس» در خیابان مشغول راه رفتن باشد به‌صورت تصادفی ۱۰۰۰ دلار از دست او به زمین بیفتد، این اتفاق برای او اهمیتی ندارد چرا که هر ثانیه از زندگی وی بیشتر از این‌ رقم ارزش دارد.
مقاله‌ام را با این مطلب شروع کرده‌ام تا این سئوال مهم را از شما بپرسم: ارزش ثانیه‌ها، دقایق و ساعت‌های عمر شما چقدر است. شما در هر ساعت چقدر درآمد دارید؟
به ظاهر همه انسان‌ها به‌شکل برابر ۲۴ ساعت در هر شبانه‌روز در اختیار دارند. تابحال پیش آمده که آن‌قدر سرتان شلوغ باشد و درگیر انجام پروژه‌های مختلف باشید که با خود بگویید کاش زمان بیشتری داشتم؟
اگر شبانه‌روز شما شامل ۱۰۰ ساعت می‌شد چقدر در زندگی جلو می‌افتادید؟
چه اندازه بهره‌وری شما بالا می‌رفت؟
آیا راهی وجود دارد که بیشتر وقت داشته باشیم؟
جواب سوال مثبت است.
شما می توانید زمان بخرید. این راز موفقیت زندگی افراد ابرثروتمند است: خرید زمان.
تعداد ساعات روزهای ثروتمندان ۲۴ساعت نیست بلکه صدها و هزاران ساعت است. آنها زمان دیگران را می‌خرند. وقتی یک کارآفرین کسی را به استخدام خود درمی‌آورد در واقع به این منزله است که ساعات و روزهایی از عمر وی را خریده است. استخدام کردن یعنی خرید زمان و استخدام شدن یعنی فروش زمان.
فرض کنید آبگرمکن منزل‌تان خراب می‌شود. توانمندی فنی شما اجازه تعمیر آن را به شما می‌دهد ولی شما وقتی برای این کار ندارید. از تعمیرکار می‌خواهید این کار را انجام دهد. در همان زمان حسابدارتان مشغول رسیدگی به حساب‌های مالی شماست، وکیل‌تان در دادگاه حضور دارد و پیگیر کارهای حقوقی شماست. اتومبیل‌تان نیز در کارواش شسته می شود. کسی مسئول مدیریت سایت شماست و عده‌ای در شرکت شما مشغول به کار هستند. اگر می‌خواستید همه‌ی این کارها را خودتان انجام بدهید چقدر طول می‌کشید تا کارها به سرانجام می‌رسید. شما با استخدام دیگران و در واقع خرید زمان آن‌ها اقدام به گسترش زمان خود کردید و این شاید تفسیر اقتصادی باشد بر مفهوم فیزیکی نسبیت زمان اینیشتن.
تعداد کسانی را که در طول شبانه‌روز برای شما کار می‌کنند، در مقدار ساعات کاری آن‌ها ضرب کنید؛ عدد بدست آمده مدت زمان شبانه‌روز شما را نشان می‌دهد. امیدوارم تا اینجا به این نتیجه رسیده باشید که برخلاف تصور اولیه هر روز شامل ۲۴ ساعت نیست؛ برای برخی ۵ ساعت است برای برخی ۲۴ ساعت؛ برای بعضی ۱۰۰ ساعت و برای ابرثروتمندان چند هزار ساعت.
حالا فرض کنید شخصی اتومبیل‌اش خراب می‌شود او به‌جای فرستادن ماشین به تعمیرگاه شخصا ۱ ساعت وقت می‌گذارد و آن را تعمیر می‌کند. او ممکن است خوشحال باشد که مثلا ۵۰ هزار تومان صرفه‌جویی کرده است. در واقع این بدین منزله است که ارزش هر ساعت از عمر او کمتر از ۵۰ هزار تومان است. زیرا اگر مثلا او ساعتی ۱۰۰ هزار تومان درآمد داشته باشد به‌صرفه نبود که خودش ماشین‌اش را تعمیر می‌کرد.
افراد خودشان اتومبیل‌شان را تعمیر می‌کنند، لباس‌شان را می‌دوزند، منزل‌شان را تعمیر می‌کنند. دیوارها را رنگ می‌زنند، زیرا ارزش ساعات آن‌ها کم است . و این یعنی آن‌قدر سرمایه برای خرید زمان ندارند. زمان بالاترین ثروت است اما اگر پول نباشد نه تنها ما قادر به خرید آن نخواهیم بود بلکه مجبور به فروش آن به کسانی خواهیم بود که از پس خریدش بر می‌آیند.
بزرگ‌ترین تفاوت ثروتمندان و افراد معمولی در خرید و فروش زمان است. چیزهای زیادی خرید و فروش می‌شود اما در این مقاله تمرکز من بر عنصر “زمان” است. ثروتمندان زمان می‌خرند و افراد معمولی زمان می‌فروشند.
کسی که استخدام می‌شود می‌پذیرد ۸ ساعت از شبانه‌روزش را و در واقع عمرش را به قیمتی توافقی بفروشد. وقتی موظفید در طول هفته در ساعاتی خاص در محل کارتان حضور داشته باشید یعنی در حال فروش زمان خود هستید.
 

حکایت استخدامی
در پایان مصاحبه شغلی برای استخدام در شرکتی، مدیر منابع انسانی شرکت از مهندس جوان صفر کیلومتر ام آی تی پرسید: «برای شروع کار، حقوق مورد انتظار شما چیست؟»
مهندس گفت: «حدود ۷۵۰۰۰ دلار در سال، بسته به اینکه چه مزایایی داده شود.»
مدیر منابع انسانی گفت: «خب، نظر شما درباره ۵ هفته تعطیلی، ۱۴ روز تعطیلی با حقوق، بیمه کامل درمانی و حقوق بازنشستگی ویژه و خودروی شیک و مدل بالای در اختیار چیست؟»
مهندس جوان از جا پرید و با تعجب پرسید: «شوخی می‌کنید؟
مدیر منابع انسانی گفت: «بله، اما اول تو شروع کردی.»
«از کتاب تغییر از من آغاز می‌شود»

 
می‌گویند پول پول می‌آورد. این واقعیتی است غیرقابل انکار. افراد ثروتمند روزبه‌روز ثروتمندتر می‌شوند زیرا با پول خود می‌توانند زمان بیشتری بخرند و سرمایه خود را افزایش دهند. اگر یک شبانه‌روز شما شامل یک میلیون ساعت می‌شد درآمد شما چقدر می‌بود؟ و این راز ثروت ثروتمندان است.
اگر می‌خواهید ثروتمند شوید باید موقعیت خود را از فروشنده زمان به خریدار زمان تغییر بدهید. انسان با کار کردن برای دیگران و حتی برای خود به ثروت‌های قابل توجه نمی‌رسد. البته استراتژی‌های به اثبات رسیده‌ای برای تغییر موقعیت و تبدیل شدن به یک خریدار تمام عیار زمان وجود دارد که طبیعتا در این مقاله فرصت پرداختن به آن‌ها نیست. هدف من از نوشتن این مقاله صرفا دادن یک معیار برای سنجش وضعیت زندگی‌تان است. اینکه بتوانید در گام نخست به ارزیابی زندگی خود دست بزنید و متوجه باشید کجای کار قرار دارید.
افراد سه دسته‌اند: عده‌ای برای دیگران کار می‌کنند (فروشندگان زمان)، گروهی برای خود کار می‌کنند (نه زمان می‌خرند و نه می‌فروشند). و عده‌ای دیگران را به استخدام درمی‌آورند(خریداران زمان). شما از کدام گروهید؟
نمی‌دانم اما با اطمینان به شما می‌گویم اگر می‌خواهید ثروتمند شوید باید در شمار گروه سوم قرار بگیرید. در فرصت‌های بعدی به خرید و فروش‌های دیگر می‌پردازم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X