تکنیک نوشتن روزانه اهداف
برایان تریسی

من سال‌های طولانی روی هدف‌هایم کار کرده‌ام. سالی یک یا دوبار آن‌ها را می‌نوشتم. بعد هرگاه فرصتی دست می‌داد آن‌ها را مطالعه می‌کردم.

بعد با روشی آشنا شدم که زندگی مرا تغییر داد. من متوجه شدم اگر تاثیرگذار است که سالی یک بار هدف‌هایم را بنویسم، تاثیر گذارتر از آن این است که با تناوب بیشتری آن‌ها را مکتوب کنم.

بعضی از نویسندگان توصیه می‌کنند که هدف‌هایتان را ماهی یک‌بار بنویسید. بعضی نیز هفته‌ای یک‌بار توصیه کرده‌اند. آن‌چه من آموختم قدرت نوشتن و بازنویسی هدف‌ها در هر روز زندگی بود.

 

همه روزه هدفهایتان را مکتوب کنید
روش پیشنهادی من از این قرار است. دفترچه یادداشت قابل حملی تهیه کنید به شکلی که بتوانید هر جایی که می‌روید آن را با خود ببرید. همه روزه این دفترچه را باز کنید و بدون مراجعه به فهرست قبلی ده تا پانزده هدف از مهم‌ترین هدف‌هایتان را بنویسید. وقتی این کار را می‌کنید اتفاقات جالب توجهی می‌افتد.

اولین روزی که فهرست هدف‌هایتان را می نویسید باید کمی به آن بیندیشید. اغلب اشخاص حتی یکبار هم ده هدف برتر زندگی‌شان را مکتوب نکرده‌اند.
دومین روزی که بدون مراجعه به فهرست قبلی فهرست خود را تهیه می‌کنید کار ساده‌تر می‌شود. اما ده تا پانزده هدف شما تغییر کرده‌اند. گاهی هدفی را که در یک روز می‌نویسید در روز بعد از قلم می‌افتد. حتی ممکن است این هدف ناپیدید شود و دیگر در فهرست هدف‌های شما قرار نگیرد.

هر روز که ده تا پانزده هدف‌تان را مکتوب می‌کنید بینش شما روشن‌تر و دقیق‌تر می‌شود. بعد جایی می‌رسید که می‌بینید همه روزه کلمات یکسانی می‌نویسید. اولویت‌های شما با تغییرات شرایط زندگی تغییر می‌کنند. اما بعد از حدود سی روز خواهید دید که هدف‌های واحدی را می‌نویسید.

معجزه‌ها روی می‌دهند
در همین ایام و احوال اتفاق فوق‌العاده‌ای در زندگی شما می‌افتد. شما با این دور خیز (نوشتن روزانه اهداف) به نقطه پرواز می‌رسید. احساس می‌کنی درون هواپیمای جت نشسته‌اید و به سرعت مسیر باند فرودگاه را طی می‌کنید.

زندگی شخصی و شغلی شما تغییرات چشم‌گیری می‌کنند. ذهن‌تان پر از ایده و ابداعات می‌شود. شروع به جذب دیگران می‌کنید. منابع حامی اهداف را به سوی زندگی خود جذب می‌کنید.

تجربه من
در طی سالیان گذشته در بیست و سه کشور سخنرانی کرده‌ام و با بیش از دو میلیون نفر حرف زده‌ام. تمرین «نوشتن ده هدف» را با صد هزار نفر از شرکت‌کنندگان در همایش‌هایم البته به شکلی دیگر در میان گذاشته‌ام.

از حضار می‌خواهم ده هدفی را که می‌خواهند در سال بعد به آن برسند‌، مشخص کنند. از آن‌ها می‌خواهم این فهرست را به مدت دوازده ماه به کناری بگذارند و در پایان این مدت آن را باز کنند. وقتی فهرست را بعد از یک سال مرور می‌کنند گویا معجزه‌ای اتفاق افتاده است. تقریبا در همه موارد، هشت هدف از فهرست مکتوب اهداف به وقوع پیوسته است.

این تمرین را در سراسر جهان ارایه کرده‌ام. تقریبا در تمامی موارد وقتی به شهر وی ا کشوری برمی‌گردم مردم برای صحبت با من صف می‌بنندند. آن‌ها با آب و تاب توضیح می‌دهند که چگونه زندگی شان متحول شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X