۸ راهکار برای تبدیل هر روز به نوروز

///۸ راهکار برای تبدیل هر روز به نوروز

۸ راهکار برای تبدیل هر روز به نوروز

نوروز یعنی روز نو، روز تازه و در فرهنگ ایرانی اشاره به نخستین روز سال، اولین روز بهار دارد. روزی که طبیعت پوست می‌اندازد ، تولد دوباره‌اش را جشن می‌گیرد و ما تجلی بهشت بر زمین را به نظاره می‌نشینیم. اما در صورت اتخاذ نگاهی معنا گرا نسبت به نوروز به این اکتشاف شورانگیز دست می‌یابیم که در تقویم زندگی‌مان هر روز می‌تواند نوروز باشد.

هر روز می‌تواند نوروز باشد اگر با نگاهی تازه، چشمانی شسته و گرد و غبار گرفته به هستی بنگریم، چرا که: هستی برای شما همان چیزی است که شما هستی.

در این نوشتار به هشت رویکرد موثر برای تبدیل هر روز زندگی به نوروز اشاره خواهم کرد.    

 

۱- به قانون رشد مستمر متعهد باشید: خود را متعهد کنید امروزتان با دیروز متفاوت باشد و این تفاوت را هر چند اندک با فراگیری نکته‌ای تازه، انجام کاری جدید ، و برداشتن قدمی نوآورانه بوجود آورید. هرروز می تواند نوروز باشد اگر امروزتان بهتر از دیروز باشد. نوروز یعنی یک روز را ۳۶۵ بار تکرار نکنیم.  

 

۲- افکار و اندیشه‌های موثر و تازه را بیازمائید.

جهان از حد فکر خلق بیش است ولی هرکس اسیر فکر خویش است

انسان عامل و علت شناخت جهان است. ما جهان مادی را با حواس پنجگانه و دنیای معنا را بانگرش‌ها و اندیشه‌های خود ادراک و تحلیل می‌کنیم. هنگامی که اندیشه‌های کهنه ناکارآمد و نگرش‌های منسوخ دیروزمان را کنار بگذاریم دنیا برای‌مان بدیع و تازه و سرشار از امکانات و فرصت‌های بکر می‌نماید. نوروز روزی است از که از قفس تنگ افکار محدود کننده‌ی گذشته خارج می‌شویم و با اندیشه‌های مثبت اما واقع‌گرایانه در آسمان زندگی به پرواز درآئیم.

 

۳- دیگران را ببخش و گذشته‌های تلخ را به فراموشی بسپار. دلخوری، کینه و رنجیدگی مزمن یعنی زندگی در گذشته. زندگی در دیروزهایی که مدت‌هاست به پایان رسیده است. نوروز یعنی خانه‌تکانی دل. نوروز یعنی دل بی‌کینه داشتن. زمانی که تصمیم می‌گیری نگاه گذشته‌محورت را کنار بگذاری و به آینده طلا‌یی که در انتظار توست بنگری نوروز را به زندگی‌ات وارد کرده‌ای.  

 

۴- تصمیمیات غلط و رویکردهای اشتباه را متوقف کن: چه خوب است هرازگاهی از خود بپرسیم آیا از وضعیت زندگی‌ام راضی هستم؟ چه مشکلات و بن‌بست‌هایی در زندگی‌ام وجود دارد؟ برای برون رفت از شرایط نامطلوب از چه راهبردهایی تابحال استفاده کرده‌ام؟ آیا این راهکارها موثر بوده اند؟ درصورت ناکارامد بودن اقدامم چه راه‌حل‌ها و طرح‌های نوینی وجود دارد که می‌توانم از آنها بهره ببرم. بازنگری و بازاندیشی کلید توقف رویکردهای اشتباه و حل خلاقانه مسائل در زندگی است. نوروز یعنی دستت را در سوراخی که یک بار از آن گزیده شده‌ای فرو نکنی. نوروز روزی است که اشتباهات و رویه‌های غلط دیروزت را تکرار نکنی. نوروز یعنی از یک سوراخ دوبار گزیده نشدن.

 

۵-به ارتباطات مسموم و آسیب‌زا پایان بده. بخش عمده‌ای از کیفیت زندگی ما به نوع شبکه ارتباطات اجتماعی و کسانی که در زندگی ما نقش پررنگی دارند، منوط است. افراد منفی، کوچک‌اندیش، نابالغ و رشد نیافته منشا عمده پدیدآیی احساس ناخشنودی و عدم رضایت در زندگی است. گاه تغییر در زندگی از رهگذر تغییر در افرادی که با آنها در پیوندیم رقم می‌خورد. انسان‌های نو، کسانی که به زندگی ما غنی می‌بخشند می‌توانند زندگی نوینی را برای به ما ارمغان آورند. نوروز روزی است که به روابط آسیب‌زا و وابستگی‌های مرضی و اعتیادگونه در زندگی پایان می‌دهیم و شجاعت انتخاب‌های جدید به خود می‌دهیم. اگر شجاعت خداحافظی با کسی را داشته باشید که لایق‌تان نیست، زندگی پاداش شما را با سلامی جدید خواهد داد.

 

۶- اعتیادها و رفتارهای خود شکن را کنار بگذار. عادت‌های فردی یکی از نیروهای تاثیرگذار بر رفتار انسانی است. رفتارهای مخرب و ناسازگارانه که از آن به اعتیاد نام می‌بریم یکی از عوامل مهم فرسایش زندگی و فرو رفتن در قهقرای پوسیدگی و کهنگی است. نوروز روز رهایی انسان از بند الگوهای ناسالم رفتاری است.

 

۷- ادامه دادن را ادامه دهید. همیشه برای دلسرد شدن زود است. گاه انسان در مسیر زندگی دچار سکون و یخزدگی می‌شود. کوران ناامیدی او را متوقف می کند. احساس درماندگی اشاره به وضعیتی دارد که فرد به این نتیجه تلخ رسیده که تلاش‌هایش بی‌نتیجه است و اقداماتش تاثیری بر شرایط ندارد. انسان‌های خوشبین بن‌بستها و موانع را موقتی و افراد بدبیین مشکلات را دائم و همیشگی تصور می‌کنند.  

بهار به ما می‌آموزد هیچ زمستانی جاودانه نیست.

  نگاه نوروزی یعنی نگاه امیدوار و خوشبین به آینده. نگاهی است که درتنگناها به ما می‌گوید: گرچه شب تاریک است اندکی صبر سحر نزدیک است نوروز یعنی آغازی دوباره. نوروز یعنی وقتی برای پنجمین بار افتادی برای ششمین بار برخیزی.  

 

۸- از منطقه امن زندگی‌ات خارج شو. می گویند کشتی در بندر از امنیت کافی برخوردار است اما کشتی‌ها برای این ساخته نشده اند. همیشه دو انتخاب در برابرمان موجود است: بندر ودریا. بندر نماد منطقه آرامش، ثبات و امنیت و دریا سمبل کشاکش، تحول، هیجان، ماجراجویی و تازه‌گی است. مزیت انتخاب‌های ساده و اسکان در مناطق بی‌خطر آرامش ظاهری و نبود تغییر و چالش است. اما بنظر می‌رسد با این انتخاب‌ها فرصت‌های رشد و شکوفایی نیز از ما سلب می شود. اتفاقات خارق‌العاده، نتایج و دستاوردهای قابل ملاحظه و دلخواه از طریق تن به خطر دادن و گشودگی نسبت به تجربیات تازه حاصل می‌شود.

من آخرای صدای سبز عشق کوچ می کنم از این سکوت یخ زده بسوی گرمسیر تو

نوروز یعنی تحول یعنی دگرگونی، یعنی هجرت از نقطه موجود بسوی نقطه مطلوب. پرندگان مهاجر به ما می‌آموزند با ریسک پرهیزی و زیستن در پیله امنیت بهار تجربه نخواهد شد. نوروز یعنی روز بال گشودن، بدست آوردن شجاعت پرواز از آشیانه امن و تسخیر آسمان‌های زندگی.

تا به کی همچون طفیل جغد درویرانه ها ما که از سنگ حوادث می توانیم خانه ساخت

نوروز می‌تواند قائم به یک روز نباشد، نوروز را بی‌جهت در تقویم‌ها و سالنامه جستجو نکن. منتظر بهار نباش، بهاری شو. روزی که انسان بهتری از دیروزت باشی نوروز است. روزی که که بالنده‌تر از گذشته‌ات باشی روز نو است. با کمک نیروی خلاقه درونی‌ات هر روز را به روز تازه در زندگی‌ات تبدیل کن. روزی که پدر مهربان و همسر باملاحظه‌تری بودی نوروز توست. روزی که رفتارهای اعتیادی را کنار گذاشتی، روزی که الگوهای سالم رفتاری را در پیش گرفتی، روزی که ورزش کردن را آغاز کردی، روزی که نسبت به جامعه‌ای که در آن زندگی میکنی احساس ممسئولیت بیشتری کردی نوروز است. روزی که به طبیعت احترام بیشتری گذاشتی و باملاحظه‌تر نسبت به آن رفتار کردی نوروز است. نوروز می‌تواند امروز باشد اگر ترس‌هایت را کنار بگذاری و تصمیمات شجاعانه‌تری بگیری. نوروز اتفاقی مربوط به دنیای بیرون نیست نوروز یعنی تغییر، تغییری که از درون آغاز می‌شود.

 

نویسنده مقاله: مسعود لعلی

این مقاله در مجله راز نیز به چاپ رسیده است.

توسط | ۱۳۹۵-۳-۳۰ ۱۳:۵۷:۵۷ +۰۰:۰۰ فروردین ۲ام, ۱۳۹۵|بهبود شخصی, مقالات دسته بندی ها|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

فقط یک قدم دیگه تا دانلود فیلم فاصله دارید!
لینک دانلود به ایمیل‌تان ارسال می شود
۳۰ درصد تخفیف ویژه
برای خرید محصول «انگیزه‌هایی که تو را میلیاردر می‌کند»
بخاطر اینکه بیش از یک دقیقه است که درحال دیدن این صفحه هستید.
برای دانلود نام و ایمیل خود را وارد کنید
لطفا ایمیل معتبر وارد کنید. لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود
لطفا ایمیل معتبر وارد کنید. لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود
آدرس ایمیل هرگز با www شروع نمی شود!
دریافت پیشنهاد ویژه و تخفیف ۵۰ درصدی!
برای استفاده از تخفیف محصول «آفریده شده ایم تا بیافرینیم» فرم زیر را پر کنید.
نام و ایمیل شما برای پر کردن فرم کفایت می‌کند.
فقط یک قدم دیگه تا دانلود فاصله دارید!
لینک دانلود به ایمیل‌تان ارسال می شود
فقط یک قدم دیگه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
لینک دانلود به ایمیل‌تان ارسال می شود
فقط یک قدم دیگه تا دانلود کتاب فاصله دارید!
لینک دانلود به ایمیل‌تان ارسال می شود