دزدی که به کاهدان زد
رابرت کیوساکی

در این مقاله رابرت کیوساکی با بیان یک داستان قابل تامل اما واقعی نشان می‌دهد برای رسیدن به رفاه مالی باید روی ارتقای آموزش و سواد مالی تمرکز کرد. او با تاکید آموزه‌های پدر پولدار یادآوری می‌کند که مدیریت مالی درآمدها کلید ثروتمند شدن است.

 

 

برای پول کار می‌کنید یا پول برای شما؟

یکی از دوستان من که زن بسیار پولداری است چند وقت پیش منزلش مورد سرقت قرار گرفت. دزدان، تلویزیون، دستگاه دی وی دی و مقداری چیزهای دیگر او را با خود بردند اما به کتاب‌هایی که مطالعه می‌کرد، دست نزدند.

همه‌ی ما چنین امکانی را در اختیار داریم که هیچ‌کس قادر به ربودنش نیست. بار دیگر می‌گویم، ۹۰درصد از مردم، تلویزیون، ویدئو، ضبط‌صوت و … می‌خرند و تنها ۱۰درصد از آنان ترجیح می‌دهند درزمینه‌ی تجارت، ضبط‌صوت یا سرمایه‌گذاری، کتاب خریداری کنند.

علت عمده‌ای که باعث می‌شود، غالب مردم در تنگناهای مالی به‌سربرند این است که آنان سال‌های سال را از عمر خود در مدارس به سر می‌برند؛ اما در خصوص پول هیچ‌چیز یاد نمی‌گیرند.
نتیجه این است که فقط یاد می‌گیرند برای پول کار کنند؛ اما هیچ‌گاه یاد نمی‌گیرند که چه کنند تا پول برایشان کار کند.

 

 

چه کسی بیشتر پول دارد؟

دو نفر را در نظر بگیرید. اولی سالانه ۱۲۰ هزار دلار درآمد دارد و دومی تنها ۶۰ هزار دلار درآمد دارد.
کدام هوش اقتصادی بالاتر دارد؟ اولی؟
صبر کنید. فرض کنید که اولی ۱۲۰ هزار دلار را در سال خرج می‌کند و آخر سال به پله اول برمی‌گردد. دومی که ۶۰ هزار دلار دارد با بودجه ۵۰ هزار دلاری به‌دقت و به‌خوبی زندگی می‌کند. آخر سال او ده هزار دلار را سرمایه‌گذاری می‌کند. چه کسی بیشتر دارد؟

 

مهارتی به نام پس‌انداز

اگر در مدیریت درآمد خود مهارت لازم را ندارید، پس پولی پس‌انداز نمی‌کنید. اگر پول خود را به‌صورت عاقلانه خرج کنید و مهارت‌های مربوط به کسب‌وکار و کارآفرینی را یاد بگیرید، آن‌وقت در جهت ثروت بزرگ شخصی و از همه مهم‌تر آزادی اقتصادی حرکت می‌کنید.

پدر ثروتمندم بر میزان درآمدش تکیه‌ای نداشت. در عوض بر میزان پولی که نگه می‌داشت متمرکز بود. به همین دلیل بود که می‌گفت؛

«اینکه چقدر پول را نگه می‌داری بسیار مهم‌تر از میزان پولی است که درمی‌آوری.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X